Światowy Dzień WZW

Z powodu wirusowych zapaleń wątroby oraz ich powikłań co roku na świecie umiera ok. 1,4 mln osób. Światowa Organizacja Zdrowia postawiła sobie za cel ograniczenie liczby zgonów do poziomu 400 tys. rocznie do 2030 roku. 28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień WZW.

Wątroba jest największym i jednym z najważniejszych gruczołów o bardzo dużych możliwościach regeneracji. Bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym m.in. w gospodarce węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Syntetyzuje białka, enzymy, lipidy, lipoproteiny i czynniki krzepnięcia krwi, magazynuje witaminy (A, B12 i D), żelazo i miedź, odtruwa organizm oraz wspiera odporność organizmu.

Czynnikami etiologicznymi wirusowych zapaleń wątroby są wirusy wykazujące właściwości hepatotropowe. W Polsce najczęściej występują zakażenia wirusami typu A (HAV), B (HBV) i C (HCV), rzadziej wirusami typu D (HDV), E (HEV) i G (HGV).

Według WHO na świecie ok. 2 mld ludzi przebyło zakażenie HBV, a 257 mln choruje na przewlekłe wzw B. Zakażenia HCV dotyczą ok. 130-150 mln osób na świecie, ale aż 96 proc. zakażonych nie jest tego świadoma, ponieważ przewlekłe zakażenie wzw C ma często przebieg bezobjawowy i może trwać latami. Chorzy ci, podobnie jak w przypadku zakażenia HBV, mają podwyższone ryzyko odległych powikłań w postaci marskości wątroby i pierwotnego raka wątrobowokomórkowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.