Nordic walking zalecany chorym na POChP

Ćwiczenia mięśni oddechowych są najskuteczniejszym sposobem na poprawienie jakości życia chorego na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - przekonują eksperci kampanii Płuca Polski.

Osoby z POChP nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej. Mogą wykonywać ćwiczenia i dbać o swoją kondycję podczas prostych i niewymagających dużej energii treningów. Muszą jednak pamiętać, by planowaną aktywność skonsultować z lekarzem, który pomoże w dobraniu rodzaju ruchu do stanu zdrowia pacjenta.

Ze względu na swoją chorobę powinni wykonywać ćwiczenia krócej i mniej intensywnie, aby nie forsować swojego organizmu. Zajęcia  muszą być indywidualnie dostosowane do sprawności fizycznej chorego oraz stopnia zaawansowania choroby, a czas trwania treningu, liczba powtórzeń oraz intensywność ćwiczeń powinny być stopniowo zwiększane, w miarę poprawy wydolności fizycznej.

Zalecaną aktywnością jest nordic walking. Chorzy na POChP mogą trenować także za pomocą roweru stacjonarnego. Lekarze podkreślają, że regularnie wykonywane treningi z dołożonymi dodatkowymi ćwiczeniami (np. podczas rozgrzewki) są w stanie zwiększyć objętość płuc o nawet 30%.

„Aż 62% chorych na POChP musi robić sobie przerwy, wchodząc pod górę schodami, 56% z powodu choroby musiało porzucić swoje hobby, a 41% musi zajmować miejsce siedzące, korzystając z transportu publicznego, ponieważ nie mają siły, by stać podczas podróży. Dzięki ćwiczeniom fizycznym wydolność ich płuc może się poprawić, dzięki czemu wzrośnie poziom ich życia” – mówi prof. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Zazwyczaj pierwszym jej objawem jest uporczywy kaszel z odkrztuszaniem plwociny. Jest to choroba, której nie można wyleczyć, jednak odpowiednio wcześnie włączona terapia pozwala spowolnić jej rozwój. Wdrożenie aktywności fizycznej pomaga w zwiększaniu wydolności płuc, co pozytywnie wpływa na poziom życia pacjentów.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.