Pacjenci chcą mieć lepszy dostęp do radioterapii

Stowarzyszenie Pacjentów Leczonych Radioterapią chce zwiększenia dostępności do wszystkich rodzajów radioterapii. "To nasz cel statutowy, zadanie i przesłanie" - podkreśla Barbara Ulatowska, prezes stowarzyszenia.

Ze statystyk, na które powołuje się Barbara Ulatowska, rocznie w Polsce radioterapii wymaga około 90-100 tysięcy chorych na nowotwory. "A będzie ich jeszcze więcej, bo z prognoz wynika, że liczba chorych onkologicznie zwiększy się w ciągu najbliższych 10 lat nawet o 25 procent" - przypomina prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią z siedzibą w Poznaniu.

Członkowie stowarzyszenia zamierzają wspierać wszystkie działania, których celem jest zwiększenie dostępu do radioterapii, w tym także protonoterapii. Jednym z nich jest projekt o nazwie InPronko (skrót od: Innowacyjna Prototerapia w Onkologii), którego realizacja ma doprowadzić do otwarcia w Polsce drugiego ośrodka leczenia protonami (pisaliśmy o tym http://pulsmedycyny.pl/4669094,17480,wco-chce-innowacyjnie-leczyc-pacjentow-onkologicznych).

"InPronko to ogromna nadzieja dla pacjentów, zwłaszcza tych, u których nie można zastosować innych metod radioterapii niż protonotarapia. Jest to bardzo precyzyjna i bezpieczna metoda leczenia nowotworów. Protony można wyhamować w odpowiednim miejscu w guzie, nie przechodzą przez niego do zdrowych tkanek. Trudno się więc dziwić, że pacjenci zrobią wszystko, aby mieć do niej dostęp - tłumaczy Barbara Ulatowska. - Będziemy wywierać presję na decydentów, żeby zapewnili wszystkim chorym, którzy wymagają radioterapii, dostępu do wszystkich jej rodzajów" - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.