Profilaktyka antynikotynowa bez finansowania z budżetu

Organizatorzy kampanii "Hamuj raka! Daj szansę płucom!" apelują do ministrów finansów i zdrowia o realizację art. 4 ust. 3 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Chodzi o finansowanie programów profilaktyki antynikotynowej z akcyzy na papierosy.

Zgodnie z brzmieniem tego artykułu "program określający politykę zdrowotną, społeczną i ekonomiczną, zmierzający do zmniejszenia używania wyrobów tytoniowych" ma być finansowany "z budżetu państwa w wysokości 0,5 proc. wartości podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych".

"Ten zapis od lat pozostaje martwy! Co więcej, ma zostać usunięty z dniem 1 stycznia 2018 roku - taka decyzja została podjęta przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy antynikotynowej. Na programy zdrowotne zmierzające do ograniczenia palenia tytoniu budżet państwa wydaje rocznie tylko około 1 mln zł, czyli prawie sto razy mniej niż wynika z ustawy antynikotynowej, podczas gdy roczny wpływ z akcyzy na papierosy sięga 17 mld zł" - podkreślają zgodnie Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacja Onkologiczna Alivia, organizatorzy kampanii edukacyjnej "Hamuj raka! Daj szansę płucom!".

W ich opinii oburzająca jest sytuacja, w której najpierw jawnie lekceważony jest obowiązek nałożony przez ustawę, a następnie podejmowana jest decyzja o usunięciu z niej zapisu o finansowaniu profilaktyki antynikotynowej z akcyzy na papierosy, która mogłaby zapobiec tysiącom niepotrzebnych zgonów.  

W Polsce, jak wynika ze statystyk, papierosy pali 31 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet. 94 proc. wszystkich zachorowań na raka płuca wśród mężczyzn i 68 proc. wśród kobiet jest wynikiem palenia tytoniu. Z powodu raka płuca będącego konsekwencją palenia umiera rocznie około 15 tys. mężczyzn i 4,2 tys. kobiet.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.