Szpital w Zielonej Górze z nowym akceleratorem do radioterapii

Trzeci akcelerator do naświetlania schorzeń w terapii nowotworowej rozpoczął pracę w zielonogórskim szpitalu. Urządzenie kosztowało blisko 10 mln zł.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego podało w czwartek, że akcelerator został zakupiony w ramach rządowego programu walki z nowotworami. "Samorząd województwa zapewnił wkład własny w wysokości 2,8 mln zł. W Programie Rozwoju Polski Zachodniej zakładaliśmy rozbudowę centrum onkologicznego w Zielonej Górze i to robimy" - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Nowy akcelerator został zakupiony w 2016 r., zamontowany w lutym 2017 r. Testy urządzenia trwały do maja. Naświetlanie pacjentów rozpoczęło się w lipcu, bo wcześniej szpital musiał otrzymać zgodę na użytkowanie akceleratora z Państwowej Agencji Atomistyki.

"Najnowszy akcelerator jest bliźniaczy do tego zakupionego w 2015 r. Bardzo nam na tym zależało, ponieważ przyśpieszacze są to urządzenia, które się często psują" - powiedziała kierownik zakładu radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze dr Róża Poźniak-Balicka.

Jak wyjaśniła, dwa takie same urządzenia pozwalają zagwarantować pacjentowi ciągłość leczenia nawet wówczas, gdy jeden akcelerator się zepsuje.

Koszt zakupu, dostawy i instalacji wysokoenergetycznego przyspieszacza liniowego wraz z dostosowaniem pomieszczenia wyniósł 10,6 mln zł. Sam akcelerator kosztował 9,8 mln zł. Dofinansowanie z resortu zdrowia wyniosło 7,7 mln zł.

Rocznie w zakładzie radioterapii zielonogórskiego szpitala przeprowadza się 1,8 tys. procedur, leczeniu poddaje się około 1,3 tys. pacjentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.