Czy uda się szybciej diagnozować raka jelita grubego?

Medicover Polska testuje nowoczesne rozwiązanie ColonFlag, które pomoże identyfikować pacjentów zagrożonych zachorowaniem na raka jelita grubego. Narzędzie określa ryzyko zmian w jelicie dzięki dodatkowej analizie wyniku powszechnie wykonywanej morfologii krwi.

ColonFlag pomaga w podejmowaniu decyzji diagnostycznych, dzięki zastosowaniu zaawansowanego algorytmu sztucznej inteligencji do danych z często wykonywanego badania laboratoryjnego. Program analizuje wynik morfologii krwi i inne informacje zawarte w elektronicznej dokumentacji medycznej. Dzięki temu narzędzie jest w stanie zidentyfikować do dalszych badań osoby znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka.

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania w Polsce rakiem u kobiet i trzecim u mężczyzn. Jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonu w wyniku choroby nowotworowej. W Polsce średni wskaźnik przeżywalności pacjentów po pięciu latach wynosi nieco poniżej 50 proc. Jeżeli rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie, wskaźnik ten może przekroczyć nawet 90 proc.

Pilotażowy program z wykorzystaniem innowacyjnej metody realizowany jest w centrach Medicover w Warszawie i na południu Polski. Analiza wykonywana jest jednorazowo u pacjentów w wieku 50-75 lat, którzy z dowolnego powodu mieli wykonaną morfologię krwi i wyrazili zgodę na udział w projekcie. Firma Medial EarlySign, dostawca rozwiązania, prowadzi obecnie badania kliniczne na ponad 20 mln pacjentów w 14 placówkach na świecie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.