Systematycznie spada zaufanie do szczepień

W ubiegłym roku ponad 23 tysiące rodziców odmówiło zaszczepienia swoich dzieci. Skąd taka niechęć do szczepień, skoro wszystkie szczepionki stosowane na świecie zostały dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa?

Dyskutowano na ten temat podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej w Warszawie.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że brak zaufania do szczepień wynika między innego z tego, że wielu rodziców łączy problemy zdrowotne występujące u ich dzieci w okresie intensywnych szczepień z podaną szczepionką. Temat tych rzekomych zależności jest obecny na wielu forach internetowych, ale też podejmują go naukowcy. 

"Wszystkie stosowane na świecie i w Polsce szczepionki, zanim zostały wprowadzone do programu szczepień ochronnych, poddane były trwającym średnio 20 lat badaniom określającym ich bezpieczeństwo i efektywność. Niepożądane odczyny poszczepienne mogą wystąpić po każdej szczepionce, jednak te ciężkie są niezwykle rzadkie" - mówiono.

Informacje o możliwości wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych opisane są w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL). Lekarze przekazują je rodzicom dzieci. "Zdarza się jednak, że pomimo wyczerpujących informacji na ten temat, rodzice i tak nie wyrażają zgody na szczepienie. Obecne dane wskazują na wzrost liczby takich uchylających się od szczepień rodziców i opiekunów" - podkreślali prelegenci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.