Skoordynowane zwalczanie cukrzycy

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej podjęło inicjatywę społeczną pt. „Razem koordynujmy cukrzycę”. Projekt polega na opracowaniu i wdrożeniu programów profilaktyki zdrowotnej przeciwdziałania powikłaniom cukrzycy. Ma charakter pilotażowy i obejmuje województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie.

Celem zaplanowanych działań jest zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań ze szczególnym uwzględnieniem chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu, oraz prowadzenie edukacji diabetologicznej. Najważniejszą częścią programu będzie zaangażowanie lokalnych władz samorządowych, ekspertów i pacjentów w koordynację działań na rzecz diabetyków, pomoc w opisaniu lokalnej sytuacji epidemiologicznej i wypracowanie docelowego programu polityki zdrowotnej. Wdrożenie tak przygotowanej kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej ma pomóc w poprawie zdrowia mieszkańców województw objętych programem.

W ramach projektu została opracowana przez ekspertów ochrony zdrowia publikacja zawierająca programy zdrowotne, możliwe do inkorporowania do systemu opieki zdrowotnej. Zawiera ona projekty zapobiegania rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom zaopiniowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz praktyczny poradnik dla władz samorządowych pomocny w tworzeniu indywidualnego regionalnego programu polityki zdrowotnej w aspekcie cukrzycy.

Konsultacje dotyczące projektu będą prowadzone w ośrodkach wojewódzkich do końca sierpnia 2017 r. W każdym z nich zostaną zorganizowane spotkania z decydentami, aby wypracować regionalny model usługi opieki zdrowotnej, który zapewni nieprzerwaną promocję zdrowia, profilaktykę zdrowotną, rozpoznanie i leczenie chorych na cukrzycę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.