Będą zmiany przepisów o transporcie sanitarnym?

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy apeluje do Ministra Zdrowia o zmianę przepisów regulujących funkcjonowanie transportu sanitarnego. Autorzy pisma chcą, by działał sprawniej i był bezpieczniejszy.

Tagi

opinie

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, lekarz koordynator ratownictwa medycznego, ani żadna inna osoba nie ma prawa skierowania karetki pogotowania ratunkowego do przewozu pacjenta szpitalnego (niezależnie od jego stanu zdrowia i innych okoliczności) do innego szpitala ani żadnego innego miejsca, gdzie jest możliwość udzielenia mu koniecznej pomocy medycznej.

Transport powinien zapewnić szpital, jednak coraz częściej placówki korzystają z firm zewnętrznych, które często nie są w stanie reagować natychmiast. Takie sytuacje stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Natychmiastowy transport medyczny mogłoby zapewnić pogotowie ratunkowe, ale –zgodnie z przepisami - nie wolno mu tego zrobić.

W związku z tym, lekarze są zmuszeni do łamania przepisów prawa, powołując się na klauzulę sumienia, która nie pozwala działać na szkodę pacjenta. Nie zmienia to jednak faktu, że chorego nie chronią przepisy - to, czy pomoc przyjedzie na czas, jest wyłącznie dobrą wolą lekarza. Jak podkreśla Krzysztof Bukiel, takie sytuacje są niedopuszczalne i należy jak najszybciej uregulować kwestie dotyczące transportu sanitarnego. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.