Medycyna nuklearna – od medycyny intuicyjnej do precyzyjnej

Z okazji 60-lecia pierwszego w Polsce zastosowania radiojodu w chorobach endokrynologicznych w miniony weekend w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Kontrowersje i perspektywy diagnostyki i leczenia izotopowego w ujęciu interdyscyplinarnym”. Podczas konferencji doświadczenia w zakresie rozpoznawania schorzeń i stosowania terapii z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych wymieniali specjaliści różnych dziedzin medycy, m.in. endokrynolodzy, tyreolodzy oraz medycy nuklearni.

Medycyna nuklearna zajmuje się wykorzystaniem izotopów radioaktywnych w diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń. Szczególne miejsce przypada jej w endokrynologii i chorobach tarczycy.

„Badanie i leczenie za pomocą radioizotopów od lat 50. XX w. przeszło – tak jak cała medycyna – niezwykłą drogę od medycyny intuicyjnej, kiedy w diagnostyce i terapii polegano przede wszystkim na wiedzy i doświadczeniu lekarza, przez etap medycyny statystycznej, opartej na Evidence Based Medicine, kiedy ustalano optymalne standardowe leczenie dla standardowego pacjenta, aż do współczesnej „precision medicine”, którą można określić jako medycynę precyzyjną, w której zarówno lek radiofarmaceutyczny jak i jego dawkowanie dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta” – mówi prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

„Dziś medycyna nuklearna oznacza m.in. badanie ekspresji poszczególnych receptorów i metabolizmu komórek. Tak szczegółowe badanie pozwala ocenić, czy dany lek zadziała u konkretnego pacjenta i jaka dawka radiofarmaceutyku będzie u tej konkretnej osoby najbardziej skuteczna. To zdecydowanie inny poziom medycyny niż pół wieku temu, a czas, w jakim dokonał się tak imponujący rozwój medycyny nuklearnej, jest stosunkowo krótki” – dodaje prof. Królicki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.