Nowoczesne metody leczenia dzieci z problemami kardiologicznymi

W ramach XVI Konferencji Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyły się interaktywne warsztaty z nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego dzieci.

Dzięki transmisji z dwóch sal operacyjnych, uczestnicy warsztatów mogli na bieżąco śledzić przebieg odbywających się w nich zabiegów.

Pracownia Hemodynamiki, Kardiologicznych Zabiegów Interwencyjnych i Hybrydowych, w której wykonano jeden z transmitowanych 8 czerwca zabiegów, działa zaledwie od 10 miesięcy, a już odbyło się w niej 189 inwazyjnych badań diagnostycznych i 159 zabiegów z dziedziny kardiologii interwencyjnej. Jest ona przystosowana również do przeprowadzania zabiegów hybrydowych, podczas których przy jednym stole i w tym samym czasie kardiolog wykonuje zabieg przeznaczyniowy, a kardiochirurg przeprowadza operację.

"Pracownia hybrydowa wyposażona jest w najwyższej klasy angiograf dwupłaszczyznowy z systemem Clarity, co sprawia, że jest jedną z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Tej klasy angiograf pozwala diagnozować i leczyć dzieci z problemami kardiologicznymi na najwyższym poziomie. Można dzięki niemu uzyskiwać obrazy o najwyższej rozdzielczości przy jednoczesnej redukcji maksymalnej dawki promieniowania dla pacjenta i personelu medycznego. Pozwala również na jednoczesne uzyskiwanie obrazów w dwóch płaszczyznach" - podkreśla prof. dr hab. n. med. Bożena Werner, kierownik Kliniki Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM.

Drugi zabieg transmitowany był z Pracowni Elektrofizjologii i Ablacji, w której leczy się zaburzenia rytmu serca. Powstała w oparciu o doświadczenia dwóch zespołów lekarzy kardiologów - z kliniki kierowanej przez prof. Bożenę Werner oraz z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, na której czele stoi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski. Jest jednym z nielicznych tego typu ośrodków, w których leczy się wyłącznie dzieci. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt, umożliwiający przeprowadzanie bardzo precyzyjnych i minimalizujących ryzyko powikłań zabiegów z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.

Klinika Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM jest referencyjnym ośrodkiem kardiologii dziecięcej w Polsce. Oferuje pełen zakres diagnostyki (nieinwazyjnej i inwazyjnej) oraz metod leczeniawad serca, niewydolności serca, chorób zapalnych układu sercowo-naczyniowego i zaburzeń rytmu serca u dzieci do 18. roku życia. Rocznie hospitalizowanych jest w niej około 3 tys. pacjentów. Opiekuje się nimi kadra złożona z 16 lekarzy, 2 fizjoterapeutów, psychologa, 27 pielęgniarek, 2 techników i pracownika administracyjnego.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.