Ginekolog, lekarz rodzinny i pediatra również wypiszą zlecenia na środki chłonne

Od 1 czerwca ginekolodzy, obok innych specjalistów, mogą przepisać pacjentom wyroby chłonne (majtki chłonne, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne i podkłady). Także uprawnione pielęgniarki mają prawo samodzielnie, bez nadzoru lekarza, wypisywać zlecenia na środki absorpcyjne.

Rozporządzenie określające zasady refundacji wyrobów medycznych nie było zmieniane od 1 stycznia 2014 r. Pierwotna wersja znowelizowanego rozporządzenia została skierowana do konsultacji społecznych 21 marca tego roku. Nie znalazła się w niej propozycja objęcia uprawnieniami do wypisywania zleceń ginekologów i położników. Nadal uprawnionym miał zostać wyłącznie ginekolog onkologiczny. W ostatecznej wersji rozporządzenia, które weszło w życie 1 czerwca, do grona personelu medycznego uprawnionego do przepisywania zleceń na majtki chłonne i zamienniki, zostali dodani lekarze mający specjalizację w dziedzinie: ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii i chorób wewnętrznych.

Dzięki nowym przepisom, poszerzył się także zakres uprawnień pielęgniarek z tytułem specjalisty bądź ukończonymi studiami wyższymi – obecnie, oprócz możliwości kontynuacji zlecenia wypisanego przez lekarza, pielęgniarki spełniające wymienione warunki uzyskały także prawo do samodzielnego przepisania zlecenia na wyroby chłonne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.