NIL negatywnie o rozporządzeniu dot. egzaminów specjalizacyjnych

Samorząd lekarski sprzeciwia się zmianom zasad przeprowadzenia egzaminu europejskiego z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Koszt egzaminu miałby wzrosnąć ze 150 do 645 euro.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej krytykuje projektowane zmiany, zgodnie z którymi, nie będzie możliwości uznania części testowej egzaminu europejskiego z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii za równoważny z częścią testową PES. .

Zdaniem autorów stanowiska, proponowane rozwiązanie jest niekorzystne dla środowiska lekarskiego. NIL podkreśla, że pisemną część egzaminu (EDA I) można zdawać się w języku polskim, co umożliwia przystąpienie do niej wszystkim lekarzom specjalizującym się w tej dziedzinie. Takiej możliwości nie przewiduje się obecnie dla części ustnej (EDA II), prowadzonej w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim oraz w językach skandynawskich.

To poważne utrudnienie dla wielu osób przystępujących do egzaminu wiąże się dodatkowo z większymi kosztami - opłata za EDA II wyniosłaby aż 645 euro. Zdaniem NRL, konieczność zdawania obu części egzaminu EDA będzie skutkować znacznym zmniejszeniem liczby przystępujących do niego lekarzy kształcących się w Polsce.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie zaopiniowało fakt wpisania na listę egzaminów równoważnych z PES europejskiego egzaminu z zakresu okulistyki (EBOD).

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.