Zmieni się system kształcenia studentów WUM

"Onkologia uniwersytecka w Warszawie nie jest naszą najmocniejszą stroną. Dlatego od początku mojej kadencji, wspólnie z dyrektorem Centrum Onkologii, prof. Janem Walewskim, staramy się stworzyć coś, co pomoże w znacznie lepszym stopniu kształcić studentów naszej uczelni" - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ocenie prof. Wielgosia kształcenie studentów WUM w zakresie onkologii przypisanej do poszczególnych dziedzin medycyny odbywa się na właściwym poziomie. Problemem jest szkolenie z zakresu onkologii klinicznej.

"Jesteśmy blisko wypracowania bardzo dobrych rozwiązań, a naszym działaniom patronuje Ministerstwo Zdrowia" - mówi prof. Wielgoś.

Zdaniem prof. dr. hab. n. med. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej, edukacja onkologiczna jest bardzo ważna również dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy mają najczęstszy kontakt z pacjentami i są filarem systemu opieki zdrowotnej.

"My, specjaliści, zajmujemy się naprawianiem pewnych zjawisk, które już zaistniały. A ponieważ jesteśmy przytłoczeni sprawozdawczością i różnymi niemedycznymi zajęciami, brakuje nam czasu na rozmowę z chorymi i ich rodzinami. Na każdą wizytę w przychodni mamy określony czas, który wyznaczył nam NFZ, i musimy się w nim zmieścić" - mówi prof. Krzakowski.

Aby edukacja na temat profilaktyki chorób nowotworowych przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna się rozpocząć - jak podkreślają zgodnie eksperci - nie na studiach medycznych, ale już w szkole. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.