Centrum Leczenia Chorób Piersi we Wrocławiu otwarte

Zakończyła się budowa pierwszego w regionie Centrum Chorób Piersi - informuje urząd marszałkowski woj. dolnośląskiego.

– Otwarcie Centrum Chorób Piersi to kolejny krok w kierunku stworzenia nowoczesnego systemu leczenia nowotworów na Dolnym Śląsku – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

Centrum Leczenia Chorób Piersi (Breast Unit) przy Dolnośląskim Centrum Onkologicznym we Wrocławiu jest otwarte dla pacjentek od piątku (26 maja). Jego budowa (wraz z wyposażeniem) pochłonęła ponad 40 mln zł.

W Breast Unit znajdują się m.in. oddział szpitalny z nowoczesnymi salami dla pacjentek (8 sal dwuosobowych i 4 stanowiska obserwacji pooperacyjnej), poradnia z gabinetami zabiegowymi i konsultacyjnymi oraz dział diagnostyki obrazowej i małoinwazyjnej chorób piersi. Centrum jest też wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny – dwa mammografy cyfrowe. Szacuje się, że rocznie przebadanych będzie ok. 1000 pacjentek.

− Powstanie Breast Unit to pierwszy etap budowy nowego centrum onkologicznego we Wrocławiu, które powstanie do 2023 roku. Poprawa warunków leczenia nowotworów to jeden z priorytetów działań samorządu w ochronie zdrowia. – podkreśla wicemarszałek Jerzy Michalak.

Przedstawiciele szpitala zapewniają, że pacjentki Breast Unit będą pod opieką na wszystkich etapach choroby: od samej diagnozy i konsultacji zespołu specjalistów, po operację, radioterapię, chemioterapię, wsparcie fizjoterapeuty i psychologa aż do kontroli po całym procesie terapeutycznym. Od początku zaopiekuje się nimi zespół specjalistów: chirurg onkolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, patomorfolog, fizjoterapeuta i psycholog.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Breast Unit to koncepcja leczenia onkologicznego, która pojawiła się  pod koniec lat 70-tych XX w. w USA, Włoszech i Niemczech. Zakłada budowę specjalistycznych ośrodków, które specjalizują się w całościowej diagnostyce i terapii raka piersi.

Na Dolnym Śląsku diagnozuje się raka piersi u ok. 1500 kobiet rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.