Co czwarty młody Polak nie wykonuje morfologii

22,7 proc. Polaków do 24. roku życia nigdy nie wykonało badania ogólnego krwi - wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Centrów Medycznych Falck. Odsetek ten spada wraz z wiekiem - w najstarszej grupie pacjentów jedynie 2,4 proc. nigdy nie miało wykonanej morfologii.

"Morfologia to badanie, które pozwala ocenić ilość i jakość podstawowych składników krwi,  m.in. czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Odgrywają one ważną rolę w transporcie tlenu, obronie organizmu przed patogenami i krzepnięciu krwi" – mówi dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

Badanie ogólne krwi powinno się wykonywać profilaktycznie co najmniej raz na dwa-trzy lata, w przypadku osób po 40. roku życia częściej.

Z badań CM Falck wynika ponadto, że 70 proc. Polaków wykonało morfologię w ciągu ostatnich dwóch lat. Tylko niewiele ponad 7 proc. wszystkich badanych nigdy nie zgłosiło się na badanie ogólne krwi. Ponad połowa ankietowanych (51,4 proc.) zadeklarowała, że wykonywała morfologię w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Niemal jedna piąta Polaków (19,3 proc.) badała krew ponad rok temu, ale nie dalej niż dwa lata temu. 

Kobiety częściej niż mężczyźni sprawdzają podstawowe parametry krwi. W ciągu ostatniego roku morfologię wykonało 54 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Nigdy takiego badania nie przeprowadzono jedynie u 4 proc. respondentek, natomiast wśród mężczyzn – u co 10. ankietowanego. 

Tymczasem morfologia pomocna jest we wczesnym wykrywaniu wielu chorób. Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć m.in. o procesie zapalnym toczącym się w organizmie, chorobach krwi, chorobach płuc (poliglobulia, czyli nadmiar czerwonych krwinek u osób z chorobami płuc i serca), niedokrwistości (np. wskutek niedoboru żelaza), leukocytozie (podczas infekcji), czy białaczce.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.