Hamuj raka! Daj szansę płucom!

Pod takim hasłem Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Fundacja Onkologiczna Alivia zainaugurowali dzisiaj wspólną akcję edukacyjną. Jej celem jest m.in. zmiana postrzegania raka płuca oraz promocja profilaktyki, wczesnej diagnostyki i optymalnego leczenia.

"W ciągu ostatnich 10 lat wiele zmieniło się w zakresie diagnostyki raka płuca. Kiedyś lekarze koncentrowali się na jego dwóch głównych typach. Dziś wiedzą już, jak prawidłowo rozpoznawać wszystkie typy raka. Każdy z nich ma inne rokowanie i powinien być inaczej leczony" - powiedział na dzisiejszym spotkaniu inaugurującym akcję "Hamuj raka! Daj szansę płucom!" prof. dr hab. n. med. Rafał Dziadziuszko, krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Rak płuca nadal jest największym zabójcą, jednak rozwój w zakresie diagnostyki, zwłaszcza genetycznej i molekularnej, radykalnie zmienił perspektywy dla części pacjentów, otwierając przed nimi szansę na leczenie spersonalizowane, dostosowane do cech ich choroby.    

Tyle że, jak wynika z raportu Fundacji Onkologicznej Alivia, obecnie na leczenie raka płuca Ministerstwo Zdrowia wydaje zaledwie 4,5 proc. środków przeznaczonych na wszystkie onkologiczne programy lekowe. Spośród 13 leków zarejestrowanych w Europie i zalecanych przez ESMO w terapii raka płuca, polscy pacjenci mają dostęp, i to z ograniczeniami, tylko do czterech. Na decyzje refundacyjne czeka obecnie pięć innowacyjnych leków stosowanych w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca, w tym lek przełamujący oporność na leczenie ukierunkowane molekularnie, leki immunokompetentne oraz leki angiogenne.

Organizatorzy akcji "Hamuj raka! Daj szansę płucom!" apelują do ministra zdrowia, aby rak płuca stał się "realnym priorytetem onkologicznym w systemie ochrony zdrowia". Domagają się zapewnienia chorym leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną i obowiązującymi wytycznymi europejskich towarzystw naukowych, a wszystkim chorym z niedrobnokomórkowym rakiem płuca obligatoryjnej diagnostyki genetycznej.

Pacjentów zachęcają do rzucenia palenia, które zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca o 15-30 razy, oraz szybkiego reagowania na niepokojące objawy, takie jak chrypka, kaszel, duszności, ból w okolicach klatki piersiowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.