Kamizelka kardiologiczna uchroni przed udarem

Kardiolodzy szpitala na szczecińskich Pomorzanach uczestniczą w jednym z największych badań w dziedzinie telemedycyny. Założeniem projektu jest zminimalizowanie udarów niedokrwiennych w grupie 65+.

Czym jest kamizelka kardiologiczna?

Cały zestaw monitorujący składa się z kamizelki rejestrującej sygnał ekg, stacji dokującej oraz 2 rejestratorów – wyprodukowanych przez polską firmę Comarch Healthcare. Urządzenie zostało już ocenione w praktyce, a wyniki jego pracy okazały się zaskakująco dobre. Czułość i swoistość w wykrywaniu AF oceniono na 90-95 proc.

Pacjenci będą stale monitorowani przez 30 dni. Urządzenie będzie rejestrować dane o pracy serca i na bieżąco przesyłać je do Centrum Telemonitoringu, znajdującego się w siedzibie Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Rejestracje będą codziennie analizowane przez lekarzy. W przypadku wykrycia migotania przedsionków, bądź innych zaburzeń rytmu serca u któregoś z uczestników badania, natychmiast zostanie o tym poinformowana pielęgniarka oraz lekarz rodzinny, aby jak najszybciej podać pacjentowi lek przeciwzakrzepowy. To w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko wystąpienia u niego udaru niedokrwiennego.

Wczesne wukrywanie niemego migotania przedsionków

W sobotę odbędzie się szkolenie dla zespołów, które za pomocą tzw. kamizelki kardiologicznej będą monitorowały prace serca.

Jak z niej korzystać? Jakie ma funkcje? Jak pracuje? Tego będą się uczyć pielęgniarki i zespoły, przeprowadzające badania.

Szkolenie przeprowadzą zespoły z Gdańska (w zakresie badań epidemiologicznych) i z Zabrza  (przedstawiciele producenta kamizelek wyjaśnią szczegóły jej pracy).

W ramach projektu "Nieinwazyjny monitoring we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków" (AF) opracowano system monitorujący pracę serca (ekg) w technologii telemedycznej. Umożliwia on wykrycie niemego migotania przedsionków i ocenia częstość występowania tego schorzenia. 

Badania prowadzone są wśród losowo wybranych osób z całego kraju (niektóre z nich wcale nie muszą być już objęte opieką kardiologa). 140 uczestników badania wypełni specjalną ankietę i zostanie poddani pierwszym badaniom epidemiologicznym (podstawowe badania krwi, sprawdzony zostanie stan nerek, poziom cukru i pomiar ciśnienia). Następnie otrzymają zewnętrzny system monitorujący – tzw. kamizelkę kardiologiczną. 

W spotkaniu udział wezmą również: prof. dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak z Kliniki Kardiologii SPSK nr 2 PUM w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii oraz dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski z Zakładu Prewencji i Dydaktyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.