15-21 maja: Tydzień Świadomości Czerniaka

W ciągu ostatnich 20 lat zapadalność na czerniaka drastycznie zwiększyła się, zwłaszcza wśród kobiet w wieku 22-44 lata. Z danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że wzrost ten jest niemal trzykrotny. To one są głównym, choć nie jedynym, adresatem hasła #7W, towarzyszącego tegorocznej edycji Tygodnia Świadomości Czerniaka.

#7W to siedem prostych wytycznych, których przestrzeganie pozwoli zminimalizować ryzyko zachorowania na tego jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. 

 „W tym roku chcemy zachęcić przede wszystkim młodych ludzi, a w szczególności młode kobiety, do zapoznania się z podstawowymi zasadami profilaktyki czerniaka i do wprowadzenia tych zasad w życie, ponieważ to właśnie oni z racji swojego stylu życia są teraz w grupie szczególnego ryzyka. Dlatego do udziału w Tygodniu Świadomości Czerniaka zaprosiliśmy znanych i lubianych przez młode pokolenie artystów” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Akademia Czerniaka to sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów. Jest ona organizatorem kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?”, w ramach której – w tym roku już po raz szósty – organizowany jest Tydzień Świadomości Czerniaka. Jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność regularnych badań skóry.

„Stan swojej skóry powinny bardzo dokładnie kontrolować osoby korzystające z solariów, zwłaszcza te poniżej 30. roku życia. Ryzyko zachorowania na czerniaka u młodych osób, które korzystają z solarium częściej niż raz w miesiącu, wzrasta aż o 75 proc.! Promieniowanie emitowane w solarium jest bowiem około 10-15 razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne w najgorętszy dzień” – przestrzega prof. Piotr Rutkowski, powołując się na badania.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.