1,5 mln palaczy rzuciło palenie z pomocą e-papierosów

Action On Smoking and Health (ASH) - brytyjska organizacja do walki z paleniem - przedstawiła raport „Smokefree GB, z którego wynika, że w Wielkiej Brytanii ponad połowa z blisko 3 mln osób użwających e-papierosów, porzuciła zwykłe papierosy.

Tagi

Zdrowie

Raport „Smokefree GB”, który ukazał się na początku maja b.r, prezentuje wnioski z ogólnokrajowego badania przeprowadzonego na grupie  12, 969 dorosłych. Na jego podstawie oszacowano aktualną liczbę użytkowników e-papierosów (tzw. vaperów) na 2,9 miliona.  Po raz pierwszy w pięcioletniej historii tego badania, więcej wśród nich jest osób, które całkowicie porzuciły papierosy tradycyjne (1, 5 miliona) od tych które palą je równolegle z używaniem e-papierosów (1,3 miliona).

Byli palacze przyznają, że głównym powodem sięgnięcia po e-papierosy, była chęć użycia ich jako narzędzia pomocniczego w rzucaniu palenia. Osoby nadal palące stosują je, by ograniczyć ilość wypalanych zwykłych papierosów.

„Przekaz tegorocznego raportu powinien być zachętą dla pozostałych 1,3 miliona osób, które łączą palenie z używaniem e-papierosów, aby całkowicie zrezygnowały z palenia. Vaperzy, którzy równolegle palą zwykłe papierosy są nadal narażeni na ich rakotwórcze działanie” – powiedziała profesor Ann McNeil z Kings College of London.

Prawda o e-papierosach

W raporcie przedstawiono też jak postrzegane są e-papierosy w kontekście ich wpływu na zdrowie.

Zaledwie 13  proc. respondentów uważa, że e-papierosy są mniej szkodliwe od zwykłych papierosów, a 26 proc. ankietowanych twierdzi, że są one tak samo lub bardziej szkodliwe.

Eksperci ASH zwracają uwagę, że to duże wyzwanie komunikacyjne. „To bardzo ważne aby osoby palące papierosy zdały sobie sprawę, że vapowanie jest o wiele mniej szkodliwe – powiedziała Deborah Arnott z ASH UK, komentując wyniki badania.

Stwierdzenie Arnott, zgodne jest z oficjalnym stanowiskiem rządowej organizacji Zdrowia Publicznego w Wielkiej Brytanii (Public Health England), która już w 2015 roku ogłosiła, że używanie e-papierosów jest 95 % mniej szkodliwe, niż palenie.

ASH to organizacja założona w 1971 roku przez Royal College of Physicians, jej celem jest walka z konsekwencjami palenia tytoniu. Finansowana przez British Heart Foundation and Cancer Research UK.

 

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.