MZ zapłaci odszkodowania za powikłania po szczepieniach?

Szef resortu Konstanty Radziwiłł poinformował podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania.

Minister zdrowia przyznał, że oczywiście problem związany z występowaniem zjawisk niepożądanych po przyjęciu leków, także szczepionek, istnieje. Podkreślił jednak, że takowe zdarzają się niezwykle rzadko i to niesamowite, że takich emocji, jak te związane ze szczepieniami, nie budzą inne leki, które przecież też mogą wywołać działania niepożądane, nawet znacznie cięższe. 

Konstanty Radziwiłł odniósł się także do coraz silniejszych głosów środowisk antyszczepionkowych i zaapelował o zdrowy rozsądek. "Proszę, aby promować to, co jest rzeczywistością i prawdą. A prawdą jest to, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne – zwrócił uwagę

Minister przyznał, że rozważa możliwość utworzenia systemu rekompensowania ewentualnych szkód w następstwie szczepienia. Dodał, że jeśli takie przypadki by się pojawiały, trzeba by było solidnie, obiektywnie ocenić, czy rzeczywiście doszło do zdarzenia niepożądanego.

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.