150 noworodków skorzystało z Banku Mleka Kobiecego

Bank Mleka Kobiecego działający przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie. Jedyna tego typu placówka w woj. małopolskim zebrała w pierwszym roku działalności 351 litrów mleka.

Bank Mleka Kobiecego Ujastek to nowoczesne laboratorium non-profit, które zajmuje się gromadzeniem, transportowaniem, sortowaniem, badaniem, pasteryzowaniem, przechowywaniem i przekazywaniem mleka kobiecego potrzebującym noworodkom znajdującym się w szpitalach Małopolski.

Placówka zaprasza do współpracy mamy karmiące piersią, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka. Przyjmuje też pokarm od wcześniej zarejestrowanych honorowych dawczyń. Bank promuje też karmienie naturalne oraz edukuje rodziców i pracowników medycznych w zakresie laktacji.

Anna Kotlińska, koordynatora Banku Mleka Kobiecego poinformowała, że w pierwszym roku działalności instytucja zarejestrowała 56 honorowych dawczyń. "Dzięki gromadzeniu przebadanego mleka szpital wyrównuje szanse wcześniaków w dostępie do najlepszego, najzdrowszego pokarmu – mleka kobiecego" - zaznaczyła.

Kotlińska zaznaczyła, że honorową dawczynią mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w okresie laktacji i dysponuje nadwyżkami mleka. "Często są to mamy wcześniaków, które odciągają mleko dla swoich dzieci. Ponieważ wcześniaki potrzebują małych ilości mleka na jedno karmienie, pozostałą ilość mleka matki mogą zamrozić dla swojego dziecka albo przekazać do banku" – wyjaśniła.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem wojewódzkim do spraw neonatologii prof. Ryszardem Lauterbachem. Jest trzecim regionalnym bankiem mleka w Polsce. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.