Prawo: ciężarna może pracować przy komputerze nawet 8 godzin

Dotychczas maksymalny czas pracy na stanowisku z monitorem ekranowym wynosił 4 godziny, teraz został wydłużony do 8 godzin. Zmiana ta dostosowuje przepisy do obecnych realiów, w których - jak twierdzi ustawodawca - praca przy komputerze nie jest tak szkodliwa jak kiedyś.

Wydłużenie czasu pracy jest następstwem zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Pierwotna wersja projektu rozporządzenia przewidywała krótszą pracę kobiet w ciąży przy komputerze – miało to być 45 minut pracy i 15 minut przerwy. Wprowadzona ostatecznie zmiana została poparta wynikami badań ekspertów z dziedziny medycyny pracy i ochrony pracy. Zgodnie z nimi częstsze przerwy w pracy mają przynieść lepsze efekty dla zdrowia niż skrócenie czasu pracy w ciągu doby.

Zgodnie z nowymi przepisami, czas, który spędza ciężarna przed monitorem  nie może jednorazowo przekraczać 50 minut. Po jego upływie przyszłej mamie przysługuje co najmniej 10-minutowa przerwa.

Na gruncie nowych przepisów problematyczne jest jednak to, jak w praktyce miałoby być weryfikowane, czy pracodawca przestrzega zasad udzielania przerw. Jest to istotne w kontekście ponoszenia przez pracodawcę odpowiedzialności za wykroczenie związane z naruszeniem przepisów o czasie pracy. W przypadku kontroli, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że udziela przerw zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

Anna 2017-05-06

Ciąża to nie choroba. Wiadomo, ze trzeba o siebie bardziej dbać i że są kobiety, które mają pewne komplikacje. Ale w większości przypadków wystarczy suplementacja kwasem foliowym, np. mama dha premium, lekkie zmiany w diecie i zdrowy tryb życia. Ale tak naprawdę nawet na urlopie macierzyńskim siedzimy przed komputerem, robimy zakupy, oglądamy filmy. Więc ta szkodliwość na jedno wychodzi

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.