RPO: kobiety mają prawo do znieczulenia w czasie porodu

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwraca się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o rozwiązanie problemu z dostępem kobiet rodzących do znieczulenia farmakologicznego. Dodaje, że na terenie kraju dostęp do znieczulenia jest zróżnicowany.

RPO podkreśla, że z ostatniej odpowiedzi ministra zdrowia nie wynika, jakie działania zostały podjęte w sprawie zwiększenia dostępności ciężarnych do skutecznych form łagodzenia bólu porodowego. 

„Każdorazowe zmuszanie pacjentki do urodzenia dziecka bez znieczulenia, gdy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do jego podania, może być uznane za przejaw nieludzkiego i poniżającego traktowania, w szczególności w świetle art. 3 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” – czytamy w piśmie rzecznika.  

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się odpowiedzi,  czy resort zdrowia bada i analizuje realizację przepisów rozporządzenia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, w szczególności w aspekcie informowania kobiet rodzących, przez osoby opiekujące się nimi w trakcie ciąży, o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu porodowego dostępnych w miejscu, gdzie ma odbyć się poród.

Nie zostało też wyjaśnione czy kobiety ciężarne w trakcie pobytu w szpitalu w związku z porodem rzeczywiście są informowane o dostępnych na miejscu metodach łagodzenia bólu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.