MZ wyjaśnia kwestię refundacji leków immunosupersyjnych

Resort zdrowia odniósł się do wypowiedzi Anety Sieradzkiej dotyczącej leków immunosupresyjnych. Prawniczka i autorkia bloga "Prawo w transplantacji" twierdzi, że w polityce lekowej dedykowanej grupie pacjentów po transplantacji brak jest stabilności.

Aneta Sieradzka na łamach portalu Termedia podkreśla, że leki immunosupresyjne są przyjmowane przez pacjentów dożywotnio, a aktualizacja listy refundacyjnej skutkuje tym, że z refundacji „wypadają” leki, których przyjmowanie jest często zalecane przez lekarzy.

Z tą tezą nie zgadza się resort zdrowia, który podkreśla, że takie stwierdzenie wprowadza pacjentów w błąd i może sugerować pewne braki w zrozumieniu fundamentalnych podstaw funkcjonowania ustawy o refundacji.

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że zmiany, które zajdą od 1 maja w refundacji leków immunologicznych, nie powodują zagrożenia dla pacjentów, a mechanizm obejmowania refundacją kolejnych odpowiedników sprzyja stałemu obniżaniu cen leków. Resort tłumaczy, że dzięki temu systemowi NFZ ponosi coraz mniejsze koszty za refundację tak samo skutecznych preparatów. 

Nowe leki, które weszły na listę jako pierwsze odpowiedniki, są tak samo skuteczne i bezpieczne. Resort zdrowia dodaje, że co do pozostałych leków – to od firm farmaceutycznych zależy, czy zdecydują się złożyć wnioski o obniżenie ich ceny do poziomu ceny wprowadzonych odpowiedników

„Wprowadzenie pierwszych odpowiedników obniżyło poziom finansowania w tzw. grupie limitowej. To spowodowało wzrost dopłat pacjenta do niektórych pozycji na liście. Jednak — wbrew opinii autorki wypowiedzi – leki te nie zostały usunięte z refundacji. Są one nadal refundowane i dostępne dla pacjentów.” – czytamy w wyjaśnieniu.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.