Polski naukowiec doceniony za wkład w badania nad rakiem płuca

Prof. Rafał Dziadziuszko orzymał prestiżową nagrodę Heine H. Hansena (HHH) przyznawaną przez Europejskie Towarzystwo Onkologii (ESMO) oraz Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Rakiem Płuca (IASLC).

Nagroda HHH przyznawana jest naukowcom, którzy  przyczyniają się w sposób szczególny do rozwoju badań nad rakiem płuca oraz edukacją na arenie międzynarodowej. Laur wręczony zostanie podczas dorocznej Europejskiej Konferencji Raka Płuca (ELCC), 5-8 maja w Genewie.

"Spotkałem Heine Hansena kilkukrotnie w trakcie mojej kariery, kiedy ten uczestniczył w wydarzeniach naukowych odbywających się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej i zachęcał nad do PanEuropejskiej współpracy. To było chwilę po upadku żelaznej kurtyny, kiedy dostęp do międzynarodowych projektów badawczych był w Polsce ograniczony. Heine Hansen wierzył, że nasz region musi być w pełni zintegrowany z europejską siecią badań nad rakiem płuca i motywował młodych onkologów do rozszerzania swoim możliwości badawczych. Czuję, że byłem jednym z tych, którzy realizowali jego zamysł"- podkreślił prof. Rafał Dziadziuszko

Heine Hoi Hansen (1938-2011) był znakomitym duńskim onkologiem, specjalizował się w badaniach i leczeniu nowotworu płuca, pełnił m.in. funkcję prezydenta ESMO.

Wcześniejszymi laureatami byli w 2016 prof. Suresh Senan (Amsterdam), a w 2015 prof. Pieter E. Postmus (Liverpool).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.