Trwa Tydzień dla Serca

Od 17 do 24 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla Serca. Ministerstwo Zdrowia opracowało szereg działań, których celem jest zmniejszenie liczby zachorowań i przedwczesnych zgonów z powodu chorób naczyniowo-sercowych, np. zawałów serca i udarów mózgu.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) podjęto walkę z otyłością i nadwagą. Prowadzone są akcje edukacyjne z zakresu poprawy sposobu żywienia i zwiększenia aktywności fizycznej.  Planowane są również akcje edukacyjne w specjalistycznych poradniach przyszpitalnych (m.in. diabetologicznej, chorób metabolicznych, endokrynologicznej, kardiologicznej). '

W ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2013-2016 Ministerstwo Zdrowia przekazało realizatorom ponad 18 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, prowadzenie programów profilaktycznych i  rejestrów.

Zgodnie z obwieszczeniem, które obowiązuje od 1 marca br., refundowanych jest wiele leków stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. NFZ ponosi największe wydatki na refundację leków z grup: przeciwzakrzepowych, działających na układ renina-angiotensyna i modyfikujących stężenie lipidów.

Czynniki ryzyka

Czynniki modyfikowalne, czyli takie, które możemy zniwelować, to palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadciśnienie i otyłość. W kontekście przyczyn problemów z układem sercowo-naczyniowym coraz częściej wymienia się depresję, przewlekły stres, zanieczyszczenie powietrza i częstość rytmu serca. 

Kondycja naszego serca w dużej mierze zależy od nas samych. Zmiana stylu życia, profilaktyka i regularne wizyty u lekarza mogą znacząco poprawić stan układu sercowo-naczyniowego. Należy też pamiętać, że ukryte infekcje zębów mogą zwiększać ryzyko chorób serca, dlatego warto dwa razy do roku robić przegląd u stomatologa. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.