Pacjenci apelują o przyspieszenie zmian w ustawie refundacyjnej

Duża reforma ustawy refundacyjnej jest, z punktu widzenia pacjentów, jedną z kluczowych zmian systemowych. Nowela ma szansę realnie poprawić dostęp chorych do terapii i przyczynić się do poprawy jakości życia chorych w Polsce.

Jak czytamy w piśmie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych do ministerstwa zdrowia, obecne przepisy, dotyczące m.in. wprowadzania programów lekowych nie gwarantują prowadzenia terapii zgodnie ze standardami.

Autorzy apelu podkreślają, że klinicyści i konsultanci wielokrotnie apelowali o zmiany w wielu istniejących programach, które są nieskuteczne medycznie i nieopłacalne. Dodają, że duża część pacjentów po leczeniu standardowymi schematami chemioterapii, po progresji choroby, jest pozbawiona dalszego leczenia. "Dzieje się tak przykładowo w terapii nowotworu jelita grubego. Niestety większość zmian w programach jest blokowanych przez firmy, które w obecnym porządku prawnym mają prawo nie zgodzić się na poszerzenie schematu programu lekowego o kolejną terapię – poszerzenie schematu leczenia z wykorzystaniem danej substancji czynnej" - sugeruje koalicja.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w liście do resortu zdrowia i podmiotów odpowiedzialnych za dostarczenie produktów leczniczych i negocjacje z ministerstwem apeluje o podjęcie wszelkich starań w celu zapewnienia dostępu pacjentów do kompleksowego leczenia i umożliwienie włączenia nowych terapii do programów lekowych oraz przyspieszenie prac nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zdaniem organizacji,  zapis, który blokuje poszerzenie programu lekowego o  nowe terapie bez zgody  twórcy programu opóźnia dostęp pacjentów do terapii i jest "nieuzasadniony merytorycznie, przemawiają za nim tylko interesy biznesowe firm".

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.