TVN: Kontrowersyjny film o szczepieniach zostanie wyemitowany w maju

Prezes NRL M. Hamankiewicz, GIS dr Marek Posobkiewicz oraz dyrektor Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny prof. M. Wysocki wystosowali do TVN pismo w sprawie planowanej emisji programu, pokazującego rzekomą zależność między szczepionkami i autyzmem. Stacja przeniosła emisję programu na maj.

Tagi

opinie

Twórcą filmu jest Andrew Wakefield, który za nieetyczne działania otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii. Pismo naukowe "Lancet" także wycofało wcześniej opublikowane artykuły związane z jego działalnością, co potwierdza materiał prasowy „The Lancet`s Vaccine Retraction” („Wycofanie artykułu na temat szczepionek przez Lancet”). Materiał ukazuje jednostronne działania i problem fałszowania badań nad zależnością między szczepionkami i autyzmem. Film „Vaxxed. From Cover-Up to Catastrophe” dotyczy tego samego tematu, czyli domniemanego powiązania pomiędzy szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce, a autyzmem.

Naczelna Izba Lekarska, Główny Inspektor Sanitarny oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny podkreślają, że ich obowiązkiem jest  rzetelne informowanie opinii publicznej o zdrowotnych działaniach profilaktycznych, w tym promowanie szczepień wśród polskiego społeczeństwa.

Autorzy listu obawiają się, że na skutek emisji filmu ze szczepień MMR może zrezygnować wielu rodziców. Zwrócili się z prośbą do prezesa TVN o nieemitowanie programu. TVN wycofał film z kwietniowego programu, jednak przeniósł emisję na maj podkreślając, że planuje emisję odważnych filmów dokumentalnych, które poruszają trudne, ale zawsze aktualne tematy". 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.