NIL o nowych substancji psychoaktywnych

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z wykazem nowych substancji psychoaktywnych przekazanym przy piśmie Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia.

Tagi

opinie

NIL w swoim stanowisku zwraca jednak uwagę, że ocena każdej nowej substancji psychoaktywnej pod kątem właściwości toksycznych i potencjału uzależniającego jest trudna, czasochłonna, a to niestety sprawia, że nowe substancje psychoaktywne szybciej pojawiają się w obrocie niż na liście zakazanych nowych substancji psychoaktywnych. 

Prezydium wskazuje też, że umieszczenie określonej substancji psychoaktywnej w wykazie nakłada obowiązki w zakresie zgłaszania stosownym organom i instytucjom faktu pojawienia się danej substancji na rynku. NIL sygnalizuje, że występują problemy z identyfikacją substancji w materiale biologicznym, ponieważ identyfikacja wymaga użycia referencyjnych metod analityczno-toksykologicznych, które są kosztowne i nie zawsze są dostępne nawet w specjalistycznych laboratoriach toksykologicznych działających przy ośrodkach toksykologicznych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.