Trwają prace nad przeciwciałem monoklonalnym przeciwko wirusowi RS

Firma Sanofi oraz jej globalny dział szczepionek Sanofi Pasteur ogłosiły zawarcie umowy z MedImmune, globalną spółką firmy AstraZeneca, zajmującą się badaniami i produkcją leków biologicznych, w celu opracowania i wprowadzenia na rynek przeciwciała monoklonalnego MEDI8897, które zapobiegać będzie chorobom związanym z zakażeniem wirusem RS (syncytialnym wirusem oddechowym) u noworodków i niemowląt.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, które zajmują się zapobieganiem chorobom i ich zwalczaniem, wirus RS to najczęstsza przyczyna zakażeń dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej 1 roku życia, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

MEDI8897 to bardzo silne przeciwciało monoklonalne (mAb), neutralizujące wirus RS poprzez wiązanie białka fuzyjnego, ulega ekspresji na wirionach i zainfekowanych komórkach. Preparat został zaprojektowany tak, aby cechował się długim okresem półtrwania, dzięki czemu na cały sezon zakażeń wirusem RS wystarczyłaby jedna jego dawka. Preparat jest opracowywany do stosowania w uodparnianiu biernym populacji niemowląt. Obecnie MEDI8897 oceniany jest w badaniu fazy IIb z udziałem przedwcześnie urodzonych niemowląt. Planowane jest przeprowadzenie badania fazy III zudziałem zdrowych niemowląt donoszonych. W 2015 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nadała preparatowi MEDI8897 status tzw. szybkiej ścieżki rejestracji (fast-track).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.