Niebezpieczne terapie komórkami macierzystymi

Naukowcy z amerykańskich uczelni ostrzegają przed niesprawdzonymi próbami klinicznymi terapii komórkami macierzystymi. Jedna z takich prób na Florydzie doprowadziła trzy osoby do ślepoty – informują na łamach „The New England Journal of Medicine”.

16 marca „The New England Journaln of Medicine” opublikował artykuł na temat próby klinicznej przeprowadzonej na Florydzie w 2015 roku, w wyniku której trzy pacjentki cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej straciły wzrok. Do tej pory są niewidome.

Badanie miało dowieść skuteczności terapii komórkami macierzystymi, dawało szansę  na poprawę jakości życia chorym. Dla trzech kobiet w wieku 72-88 lat, które zgodziły się na udział w testach, a nawet same za nie zapłaciły, zakończyło się tragicznie. Już po tygodniu od podania komórek macierzystych pojawiły się komplikacje, w tym utrata zdolności widzenia, oderwanie siatkówki i krwotoki.

Dziś pacjentki pozostają pod opieką lekarzy z Uniwersytetu w Miami.

– Nie twierdzę, że one nigdy nie będą już widzieć, ale szanse na to są raczej nikłe – mówi dr Thomas Albini z Uniwersytetu w Miami, okulista, współautor artykułu na temat zagrożeń związanych z terapiami komórkami macierzystymi w „The New England Journaln of Medicine”.

– Nie są mi znane badania naukowe, przynajmniej w dziedzinie okulistyki, za które pacjenci musieliby sami płacić – tłumaczy.

Publikacja ma uwrażliwić świat medycyny, a także pacjentów na problem badań prowadzonych bez zachowania standardów naukowych oraz wymaganych przez prawo procedur, zwłaszcza związanych z komórkami macierzystymi, z którymi niektórzy pacjenci wiążą dzisiaj duże nadzieje. Firma, która prowadziła przeanalizowaną przez nich próbę kliniczną żądała od pacjentek opłat rzędu kilku tysięcy dolarów.

– Chcemy ostrzec pacjentów, lekarzy i rządowych regulatorów – mówi prof. Jeffrey Goldberg, okulista z Uniwersytetu Standford, główny autor publikacji w "The New England Journal of Medicine".

Źródło: Standford Medcine

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.