MZ: 5 nowych substancji psychoaktywnych

Ministerstwo Zdrowia poszerza listę niebezpiecznych substancji psychoaktywnych. Na wykazie znajduje się już 21 substancji, które wpływają negatywnie na układ nerwowy i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

W odpowiedzi na zwiększające się zagrożenie związane z handlem tzw. dopalaczami, Ministerstwo Zdrowia sporządziło listę będącą załącznikiem do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.  

Do listy niebezpiecznych substancji psychoaktywnych włączono:

  • substancję FUB-AMB została zidentyfikowana w Polsce 15 razy. Należy do grupy syntetycznych kannabinoidów, działa na ośrodkowy układ nerwowy.
  • substancję 5F-ADB to środek psychoaktywny, który może wywoływać zmiany nastroju, depresję i apatię oraz halucynacje. Może prowadzić do uszkodzenia nerek, zaburzeń układu krążenia i układu oddechowego. Została zidentyfikowana w Polsce 9 razy.
  • substancję FU-F jest substancją opioidową przeciwbólową. Wywołuje stany euforyczne, wpływa na układ oddechowy, spowalnia akcję serca, uzależnia psychicznie i fizycznie. Przypadki zgonów po jej zażyciu odnotowano w Szwecji i w USA
  • substancję 4-CEC może powodować zaburzenia rytmu serca, długotrwałe ataki paniki oraz skurcze mięśni, wymioty i biegunkę.
  • substancję PV8 - ma działanie stymulujące. Może powodować halucynacje wizualne i psychozy, bezsenność, częstoskurcz, utratę świadomości, tłumi apetyt i pragnienie. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Co pana podnieca?

Kalendarium

« » kwiecień 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Studenci Medycyny i Farmacji