Poseł Sośnierz: kardiologia pominięta w tzw. sieci szpitali

Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, podstawowe zabezpieczenie medyczne dla pacjentów zmagających się z problemami sercowymi, jest konieczne.

Tagi

opinie

„Tu i ówdzie wybrzmiewa w niektórych wypowiedziach polityków, że prywatne placówki - a tych w kardiologii jest sporo - chcą się jedynie wzbogacić, ale nie patrzy się na to, co one dobrego zrobiły. To tak jakby szpital publiczny pracował za darmo, a jego pracownicy nie chcieli wynagrodzeń. A tu nikt charytatywnie nie pracuje - stwierdza Andrzej Sośnierz.

Wiceprzewodniczącego niepokoi również obietnica zwiększania finansowania dla szpitali sieciowych. Zastanawia się, skąd będą pochodzić pieniądze na zwiększanie budżetów. Jedną z opcji - zdaniem posła - jest pobieranie  pieniędzy z finansowania szpitali niesieciowych, w których znajdzie się kardiologia. 

Istotą tego sporu jest również wybór szpitali, które znajdą się w tzw. sieci. Zarówno finansowanie szpitali powiatowych, jak i placówek niepublicznych, budzi spore wątpliwości – tłumaczy poseł. „To tylko pokazuje, że decyzja o finansowaniu placówek specjalistycznych nie powinna być podejmowana pochopnie bez poparcia konkretnymi analizami, którymi, jak się okazuje, dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia” – dodaje. 

Zdaniem wiceprzewodniczącego, podstawowym kryterium przy włączeniu szpitali do sieci powinna być jakość świadczonych usług. Jego zdaniem, nawet jeśli oddział jest niewielki, ale ma usługi świetnej jakości, warto go finansować.

Podkreśla też, że istnieje możliwość pozyskania takich informacji, chociażby przez analizę danych z NFZ, które zawierają wskaźnik przeżywalności, wyniki leczenia i powtarzalność hospitalizacji. 

„Wolałbym, żebyśmy kontraktowali tych, które mają dobre wyniki, a nie tych, którzy są duzi” – tłumaczy..

W Narodowym Funduszu Zdrowia nie powstała jednak komórka analityczna, która pozwoliłaby na uzyskanie odpowiednich danych. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.