OZZL o „dobrodziejstwie” tzw. sieci szpitali

Wiceprzewodniczący ZK OZZL Zdzisław Szramik krytykuje nowe rozwiązania dotyczące systemu ochrony zdrowia i nazywa je „kompromitującymi".

Tagi

opinie

Wiceprzewodniczący OZZL uważa, że powierzenie środków szpitalom jest niczym innym, jak przerzuceniem na nie odpowiedzialności za wszelkie niepowodzenia i braki.  Wyjaśnia, że  braki finansowe uniemożliwiające skierowanie pacjenta do specjalisty, zgodnie z nowymi przepisami, będą kłopotem lekarza POZ i na nim skupi się niezadowolenie pacjentów, natomiast „prawdziwi winowajcy będą podliczać „oszczędności” i przydzielać sobie premie”. 

Zdaniem dr. Szramika,  rozwiązanie wprowadzające zasadę, że szpitale należące do sieci będą finansowane w sposób uprzywilejowany, rodzi patologię organizacyjną. Dyrektorzy placówek o węższym profilu, które nie spełniają kryteriów „sieci”, zabiegają o fuzje z jednostkami większymi – sieciowymi „pewniakami”.  Wyjaśnia, że owe fuzje są często bezsensowne z przyczyn geograficznych. Wiceprzewodniczący dodaje, że sama możliwość uznaniowego kwalifikowania szpitala do sieci jest potencjalnie korupcjogenna i na pewno wprowadzi dużo zamieszania i bałaganu.

Przeniesienie pacjentów z AOS do przychodni przyszpitalnych jest – zdaniem dr. Szramika – jest zabiegiem, który ma przynieść kolejne pozorne oszczędności, wynikające choćby z tego, że pacjenta przyjmie lekarz oddziału czy kliniki w ramach swojego etatu. 

Wiceprzewodniczący oskarża obecny rząd o niespełnienie obietnic wyborczych, dotyczących chociażby zarobków lekarzy. Jego zdaniem minister nauki Jarosław Gowin, proponując odpłatne studia medyczne, „stracił kontakt z rzeczywistością”. Podsumował że skoro władza rozpaczliwie chwyta się „tak płaskich i prymitywnych metod”. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.