Zmarł Thomas E. Starzl pionier światowej transplantologii

Światowa transplantologia okryła się żałobą. W minioną sobotę - 4 marca - w swoim domu w Pittsburgu zmarł pionier światowej transplantologii prof. Thomas Earl Starzl.

Prof. Thomas Earl Starzl był pionierem i legendą dla amerykańskiego i światowego środowiska transplantologów. W 1963 roku na Uniwersytecie Stanowym w Colorado podjął się pierwszych prób transplantacji wątroby u ludzi, aby w 1967 roku odnieść sukces.

Od 1981 roku pracował w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu w Pittsburgu, gdzie w ramach oddziału chirurgii tworzył zespół transplantacyjny. Tylko w pierwszym roku swojej działalności na oddziale przeprowadzono 31 przeszczepień wątroby.

"Thomas Starsl znaczył wiele dla wielu. Był pionierem, legendą, wielkim człowiekiem i wspaniałym humanistą" - podkreśliła rodzina w swoim oświadczeniu wydanym po śmierci profesora. "Jego praca w obszarze nauk neurologicznych, metabolicznych, transplantacji oraz immunologii przyniosła nadzieję wielu rzeszom pacjentów".

Transplantolog był również wziętym naukowcem w 1989 roku ogłosił bowiem po raz pierwszy użycie immunosupresyjnego leku FK506 - tacrolimusu, który zdaniem ekspertów znacząco wpłyną na przeżycie pacjentów po przeszczepie wątroby.

Prof. Thomas Earl Starzl zmarł w swoim domu, miał 90 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.