Warszawska OIL o zmniejszeniu liczby rezydentur

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie twierdzi, że rozdział rezydentur zaproponowany przez resort zdrowia nie odpowiada aktualnym potrzebom młodych lekarzy. Rekomenduje opracowanie nowych rozwiązań poprawiających warunki kształcenia oraz pracy lekarzy i lekarzy dentystów.

Tagi

opinie

Zaproponowany przez ministerstwo rozdział spowoduje, że wiele miejsc na rezydenturach nie będzie wykorzystanych. W oświadczeniu warszawskiej OIL czytamy, że zmniejszona liczba zaplanowanych na wiosnę 2017 r. etatów i ograniczenie dziedzin, w ramach których można odbywać rezydentury, negatywnie wpłynie zarówno na młodych lekarzy, jak i pacjentów. 

W marcu 2016 r. o rezydenturę można było ubiegać się w 58 spośród 75 specjalizacji, a w 2017 r. jest ich jedynie w 20. Liczbę rezydentur zmniejszono z 1901 w sesji wiosennej w ubiegłym roku do 1856 w tegorocznej sesji. 

Wśród specjalizacji lekarsko-dentystycznych przyznano tylko 2 etaty, z tego 1 na Mazowszu. Jak podaje OIL, ponad połowa osób, które nie posiadają specjalizacji, chciałaby ją uzyskać, a aż jedna trzecia wyraża chęć zrobienia kolejnej specjalizacji. 

Zdaniem Prezydium, podział miejsc dokonany w tegorocznej sesji wiosennej spowoduje wzrost niezadowolenia środowiska lekarskiego i konieczność doszkalania w trybach pozarezydenckich, w tym także w ośrodkach zagranicznych. To – jak twierdzi OIL –  odbije się negatywnie na dostępie do świadczeń medycznych.

„Potrzebne jest podejmowanie licznych równolegle prowadzonych i skoordynowanych działań poprawiających warunki kształcenia i pracy w Polsce. Jednym z nich powinno być uzgodnienie takiego systemu naboru na rezydentury, który będzie opierał się na przejrzystych zasadach i uwzględniał oczekiwania wyrażane przez młodych lekarzy i zaproponowane między innymi przez powołany MZ zespół ds. zmian w kształceniu podyplomowym” – czytamy w stanowisku. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.