Spójny profil bezpieczeństwa i efektywność wedolizumabu

Podczas Kongresu Europejskiej Organizacji Choroby Leśniowskiego-Crohna i Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego (ECCO), zaprezentowane zostały dane z pięcioletniego prospektywnego badania otwartego. Jak się okazuje, długotrwałe stosowanie wedolizumabu u dorosłych pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) i chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC) o umiarkowanej i wysokiej aktywności w sposób znaczący wpływają na poprawę jakości życia pacjentów oraz wiążą się z długotrwałą remisją.

Badanie LTS jest prowadzonym aktualnie otwartym badaniem prospektywnym oceniającym bezpieczeństwo długofalowe u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (NChZJ) o umiarkowanej i wysokiej aktywności. Zrekrutowano do niego 146 pacjentów z ChLC z badania GEMINI II i 154 pacjentów z WZJG z badania GEMINI I.

Analiza okresowa wykazała, że w przypadku 63 obserwowanych pacjentów z WZJG o umiarkowanej i wysokiej aktywności 98 proc. uzyskało odpowiedź kliniczną, a 90 proc. pozostawało w remisji klinicznej po pięciu latach ciągłego leczenia wedolizumabem. W przypadku 61 obserwowanych pacjentów z ChLC o umiarkowanej lub wysokiej aktywności, 95 proc. uzyskało odpowiedź kliniczną, a 89 proc. pozostawało w remisji klinicznej po pięciu latach ciągłego leczenia wedolizumabem. Długookresowe stosowanie wedolizumabu wiązało się również z poprawą w zakresie HRQL, którą zmierzono za pomocą Kwestionariusza NChZJ (IBDQ) i wzrokowej skali analogowej Euro Quality of Life-5D (EQ-5D VAS). Profil bezpieczeństwa był spójny z poprzednimi obserwacjami w analizie okresowej po trzech latach w badaniu LTS u pacjentów z WZJG i ChLC o umiarkowanej i wysokiej aktywności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.