Geriatria w tzw. sieci szpitali

MZ przypomina, że świadczenia z zakresu geriatrii będą realizowane w ramach tzw. sieci szpitali przez placówki zakwalifikowane do szpitali ogólnopolskich i szpitali III stopnia,. Seniorzy znajdą też opiekę w szpitalach, które będą mogły udzielać świadczeń w ramach wszystkich posiadanych profili z zakresu leczenia szpitalnego.

Szpitale, które zostaną zakwalifikowane do I lub II stopnia, udzielające świadczeń z zakresu chorób wewnętrznych, będą mogły udzielać również świadczeń  z zakresu geriatrii. 

MZ podkreśla, że sytuacja nie ma nic wspólnego z kwestiami organizacyjnymi. Przy kalkulacji wysokości ryczałtu PSZ dla szpitali realizujących profil choroby wewnętrzne, będą brane pod uwagę również świadczenia należące do profilu geriatria, rozliczone uprzednio w ramach kwoty zobowiązania przeznaczonej na zakres świadczeń geriatrycznych. 

Szpitale, które pełnią szczególnie ważną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców w danym regionie, będą mogły zostać zakwalifikowane do tzw. sieci po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia. Niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ nie oznacza więc, że zostanie on pozbawiony możliwości udzielania  świadczeń w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.