BCC o sieci szpitali: rozwiązania nieadekwatne do problemów

Business Centre Club podkreśla, że tak poważna reforma powinna być realizowana w innym niż proponowane obecnie, jakościowym ujęciu, z zachowaniem procedur medycznych i bezpieczeństwa pacjentów. Przedsiębiorcy dodają, że projekt regulacji przyjęty przez Radę Ministrów nie uwzględnia większości uwag zgłoszonych w konsultacjach.

Tagi

opinie

BCC zgadza się z wieloma postulatami diagnozy systemu prezentowanej przez Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do ustawy o sieci, uważa jednak, że proponowane rozwiązania nie są adekwatne do problemów, przed którymi stoi polski system ochrony zdrowia.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania tzw. sieci szpitali jest, według BCC, ustalenie pełnych kryteriów zarządzania jakością w nowych warunkach odpłatności zryczałtowanej oraz zapewnienie efektywnej obsługi informatycznej koordynowanej opieki. 

Koronnym  zarzutem w stosunku do nowych rozwiązań proponowanych przez resort zdrowia jest obniżenie dostępności dla pacjenta i jakości wykonywanych świadczeń.  Przeciwnicy tzw. sieci twierdzą, że taki skutek przyniesie wprowadzenie ryczałtowego finansowania dla placówek wchodzących do sieci bez jakichkolwiek warunków zabezpieczających utrzymanie czy też poprawę standardu opieki.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC zauważają, że w Polsce brakuje powszechnie obowiązujących, jawnych i monitorowanych standardów postępowania, a także narzędzi pozwalających na metodyczne podejście do zarządzania jakością.  Rozwiązaniem wielu problemów w ochronie zdrowia mogłaby być informatyzacja systemu, która – jak można wywnioskować z planów przedstawianych przez ministerstwo zdrowia – nie znajduje się wśród priorytetów.  Problemem jest także brak możliwości nadzorowania standardu opieki, szczególnie przy wprowadzaniu zmian, które bezpośrednio dotykają przebiegu terapii, czyli np. w koordynowanej opiece nad pacjentem.

Zdaniem BCC, jeśli ministerstwo zdrowia nie uzupełni luk w rozporządzeniu i nie zapewni prawidłowych rozwiązań w obu tych obszarach, będzie przez lata borykać się z licznymi problemami systemowymi i spadającą jakością opieki medycznej w Polsce. 

„Połączone posiedzenie trzech komisji sejmowych nie wskazało na zrozumienie wagi tych zagadnień. Dyskusja sprowadza się do rozwiązywania indywidualnych problemów poszczególnych świadczeniodawców – czytamy w raporcie.

Jak podkreślają przedsiębiorcy, niezrealizowanie tych warunków spowoduje długoletnie perturbacje i znaczące obniżenie jakości opieki medycznej. Połączone posiedzenie trzech komisji sejmowych nie wskazało na zrozumienie wagi tych zagadnień. Dyskusja sprowadza się do rozwiązywania indywidualnych problemów poszczególnych świadczeniodawców.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.