Minister zdrowia o antykoncepcji

W dzisiejszym TVP Info Konstanty Radziwiłł podkreślił, że hormony to leki silnie działające. "Nikt nie chce zabronić ich stosowania, ale tak jak w przypadku innych silnie działających leków, potrzebna jest refleksja i informacja od lekarza"– dodał szef resortu zdrowia.

K. Radziwiłła zdrowia pytano o kwestię stosowania pigułki antykoncepcyjnej "dzień po". Temat wywołała czwartkowa wypowiedź ministra w Radiu Zet, że nie przepisałby takiej tabletki nawet zgwałconej pacjentce, korzystając w takim przypadku z klauzuli sumienia. W TVP Info został zapytany, czy wypowiedź na temat tabletki "przykryła" reformę sieci szpitali.

"Dyskusja, która dotyczy służby zdrowia jest mało merytoryczna, to fakt. Może dlatego, że ustawy, które przygotowujemy, zwłaszcza te systemowe, to ustawy trudne i rzeczywiście łatwiej dyskutować o rzeczach, które są zupełnie na boku" - ocenił minister.

Dokument, który ma wprowadzić regulację dotyczącą pigułki "dzień po" to "ustawa przede wszystkim o ratunkowym dostępie do technologii medycznych, czyli ustawa o tym jak umożliwić ludziom z rzadkimi, nietypowymi przebiegami chorób, leczenie, które dotychczas nie było możliwe". "Tego jakoś ci dyskutanci nie zauważają" - zaznaczył Radziwiłł.

"To nie jest regularny sposób na antykoncepcję, nawet, jeśli ktoś uważa, że tego typu działania w ogóle są dopuszczalne, bo niektórzy uważają, że nie są dopuszczalne. Z całą pewnością różnego rodzaju sposoby regulacji płodności są dostępne, także różne produkty antykoncepcyjne i gdyby ktoś traktował tabletkę +dzień po+ jako sposób na zapobieganie ciąży, który powinien być stosowany przez wszystkie kobiety i w sposób niemalże ciągły, to nie tylko się myli, ale taki sąd byłby niezwykle szkodliwy i niebezpieczny dla zdrowia kobiet" - powiedział Radziwiłł.

Dodał, że "jest to produkt, który - jeśli w ogóle - powinien być stosowany tylko naprawdę w zupełnie wyjątkowych sytuacjach".

14 lutego rząd przyjął projekt, zgodnie z którym hormonalne leki antykoncepcyjne (np. pigułki ellaOne) będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę. Według przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę. Oznacza to, że na receptę będą także pigułki ellaOne (tzw. antykoncepcji awaryjnej), które osoby powyżej 15. roku życia od 2015 r. mogły kupić bez recepty

Projekt ma też umożliwić dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia; zakłada też wprowadzenie procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych w sytuacji, gdy u ciężko chorego pacjenta wyczerpano już wszystkie możliwe dostępne technologie medyczne finansowane ze środków publicznych, a zastosowanie nowej terapii jest uzasadnione i wynika ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

ewla 2017-02-27

Cóż można powiedzieć, smutne że mamy takie ministra i ciesze się że nie muszę z takiej tabletki korzystać, mam wkładkę levosert od 6 miesięcy

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.