Raport o zdrowiu Polaków: rośnie wskaźnik samobójstw

Jak wynika z raportu NIZP-PZH, najczęstszymi powodami zgonów są choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Sukcesywnie maleje też liczba ludności – w 2015 r., pierwszy raz po zakończeniu II wojny światowej, przyrost naturalny był ujemny zarówno w miastach, jak i na wsi.

Sporządzany co cztery lata raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" zaprezentowano na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Konstantego Radziwiłła. 

Główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków w wieku 25-64 lat wciąż są choroby układu krążenia, choć od końca lat 90. liczba osób umierających z tego powodu systematycznie spada. Drugą przyczyną zgonów są nowotwory złośliwe, które są największym zagrożeniem dla Polaków w wieku 45-69 lat.

W raporcie podano, że w ciągu ostatniej dekady w Polsce nie odnotowano postępu w wyleczalności nowotworów złośliwych. Skutecznie daje się zwalczyć 43 proc. tego typu chorób.

Najmniej palaczy papierosów na Podkarpaciu

Raport wykazał, że w poszczególnych regionach Polski notuje się zróżnicowane statystyki dotyczące zgonów z powodu chorób nowotworowych. W woj. kujawsko-pomorskim umieralność z powodu nowotworów jest większa o 30 proc. niż na Podkarpaciu. Autorzy raportu zwracają uwagę, że na Podkarpaciu odsetek osób uzależnionych od tytoniu jest najniższy w całej Polsce. Pali tam ok. 23 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet, podczas gdy w woj. kujawsko-pomorskim – ok. 30 proc. panów i 22 proc. pań. Najwięcej palaczy jest na Warmii i Mazurach, gdzie pali ponad 34 proc. mężczyzn i ponad 22 proc. kobiet.

 

Wskaźnik samobójstw rośnie

Raport pokazuje również, że w Polsce w ciągu roku większa liczba mężczyzn popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach komunikacyjnych. Polacy znacznie częściej popełniają samobójstwo niż mężczyźni w innych krajach UE. W 2014 r. w Polsce na skutek samobójstwa straciło życie prawie 6 tys. osób, z których zdecydowana większość (ponad 5 tys.) to mężczyźni. Tak ogromnej i trwałej dysproporcji między płciami (wysoki trend utrzymuje się już od dłuższego czasu) nie obserwuje się w żadnym innym kraju UE. Współczynnik zgonów z powodu samobójstw mężczyzn w Polsce wynosi 25,7 na 100 tys. osób, a ogółem w UE - 16. Inaczej jest w przypadku kobiet - Polki popełniają samobójstwo rzadziej niż Europejki ogółem (współczynnik samobójstw kobiet w Polsce to 3,7 zgonów na 100 tys. osób, a w UE - 4,3).

Z danych NIZP-PZH wynika, że ogólne objawy depresji wykazuje 5,3 proc. Polaków powyżej 15. roku życia, czyli ponad 1,5 mln osób; ponad pół miliona cierpi z powodu najbardziej nasilonych objawów tej choroby.

W raporcie wskazano, że wśród mężczyzn powyżej 18. roku życia za wysoką masę ciała ma 68,2 proc., zaś w przypadku kobiet nadwaga lub otyłość dotyczy 60 proc. dorosłej populacji.

Raport pokazuje też m.in., że większość mieszkańców polskich miast oddycha powietrzem, w którym poziom zanieczyszczeń przekracza normy.

Raport o zdrowiu Polaków: rośnie wskaźnik samobójstw, maleje przyrost naturalny

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

Julia 2017-02-22

Do niedawna nie zdawałam sobie sprawy, że choroby krążenia są tak powszechne. Bardzo ważne jest, żeby uświadamiać społeczeństwo na temat zdrowia. Może wtedy zastanowią się nad trybem swojego życia, co pozwoli wprowadzić np. więcej aktywności i zdrowszą dietę. Ja staram się przestrzegać zdrowych zasad w żywieniu i mniej się stresować. Do tego pamiętam o regularnych badaniach. Jestem z poznania i wykonuję taki specjalny pakiet w certusie, który pozwala wykluczyć choroby układu krążenia. Kiedyś też robiłam taki przeznaczony dla kobiet. Jeśli nie zmienimy podejścia to niestety statystyki będą nadal nei najlepsze :(

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.