Izby wytrzeźwień: ratownicy nie powinni zastępować lekarzy

Naczelna Izba Lekarska zajęła stanowisko w sprawie rozszerzenia kompetencji ratowników medycznych pracujących na izbach wytrzeźwień. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich proponuje, by przejęli oni obowiązki i odpowiedzialność lekarzy, których brakuje w tego typu placówkach.

Tagi

opinie

Krzysztof Olkowicz – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich –  zaproponował, by osoby zatrute alkoholem, które trafiły do izby wytrzeźwień, były badane przez ratownika medycznego. W ocenie samorządu, pacjent powinien zostać zbadany przez lekarza nawet dwukrotnie, na wypadek gdyby  pojawiły się jakiekolwiek zmiany stanu zdrowia somatycznego i psychicznego.

NIL dodaje, że ratownik medyczny nie może w pełni przejąć obowiązków i odpowiedzialności lekarza. To on powinien dokonać rozpoznania i stwierdzić czy objawy występujące u nietrzeźwego są wynikiem zatrucia alkoholowego, a także wykluczyć inne ewentualności. Jak czytamy w oświadczeniu, „ratownicy medyczni powołani są do rozpoznawania nagłego stanu zagrożenia życia i doraźnej pomocy osobom w takim stanie – wykonywania czynności reanimacyjnych oraz transportu chorych do odpowiednich placówek szpitalnych”.

W ocenie prezydium, skutkiem proponowanej przez Krzysztofa Olkowicza zmiany byłoby obniżenie standardów opieki w izbach wytrzeźwień. Rozszerzanie uprawnień ratowników medycznych i zastępowanie lekarzy ratownikami medycznymi nie rozwiąże problemu braku lekarzy w tego typu placówkach. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.