NIL o świadczeniach stomatologicznych

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydało oświadczenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów z zakresu leczenia stomatologicznego. Lekarze postulują, by do świadczeń do 18. r. ż. włączyć leczenie stomatologiczne kobiet cieżąrnych.

Tagi

opinie

Samorząd odniósł się do projektu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów z zakresu leczenia stomatologicznego. 

NIL pozytywnie oceniła wprowadzenie do zarządzenia projektowanego rozszerzenia współczynnika na udzielanie świadczeń kobietom w ciąży i okresie połogu.

Lekarze podtrzymują też dotychczasowe stanowisko w kwestii wysokości współczynnika korygującego stosowanego przy rozliczaniu świadczeń udzielanych dzieciom do osiągnięcia pełnoletniości.  

Prezydium NRL popiera kierunek zmian, jednak proponuje wprowadzenie współczynnika korygującego wycenę świadczeń w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia na poziomie 2,0, a nie, jak zakłada projekt nowelizacji, na poziomie 1,3.

Izba podkreśla, że leczenie dzieci i młodzieży jest zdecydowanie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż leczenie osób dorosłych i dlatego powinno być lepiej finansowane. 

Prezydium NRL rekomenduje też dodanie współczynnika korygującego np. na poziomie 2 w przypadku świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych osobom z orzeczoną niepełnosprawnością (bez względu na wiek) oraz dodanie świadczenia o kodzie 230304 (Rentgenodiagnostyka- zdjęcie pantomograficzne z opisem) do świadczeń ogólnostomatologicznych udzielane w znieczuleniu ogólnym. 

Pojawiła się także propozycja, by leczenie kobiet ciężarnych umieścić także w świadczeniach do 18 roku życia z uwagi na to, że poradnie stomatologii dziecięcej są coraz częściej odwiedzane przez ciężarne nastolatki. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.