Lekarze apelują o poprawę jakości powietrza

Samorząd zawodowy lekarzy apeluje o podjęcia skoordynowanych, międzyresortowych działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce.

W stanowisku podjętym na piątkowym posiedzeniu (27 stycznia 2017 r.) NRL lekarze zaapelowali do premier o podjęcie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce. "W ostatnim czasie nie sposób nie dostrzec poważnych sygnałów wskazujących na bardzo zła jakość powietrza w Polsce, szczególnie w dużych miastach. Samorząd lekarski wskazuje, że zjawisko smogu, czy szerzej przekroczenie dopuszczalnych norm jakości powietrza, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców"- oceniają lekarze.

Przypomnieli również, że istnieją niezbite dowody naukowe, że stopień zanieczyszczenia powietrza jest przyczyną nie tylko chorób płuc, ale również zwiększonej śmiertelności i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

"Okresy nagłego pogorszenia jakości powietrza przyczyniają się do zwiększonej zapadalności na ostre epizody wieńcowe, w tym zawały serca, udary mózgu. W tym okresie częściej występują incydenty niewydolności serca, napady migotania przedsionków i arytmii komorowych, a przychodnie udzielają znacznie więcej porad zgłaszającym się chorym"- wyliczają lekarze.

NRL zaapelowało o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do niezwłocznej poprawy jakości powietrza, która w ocenie lekarzy odbiega istotnie od bezpiecznych dla organizmu ludzkiego norm przyjętych w innych krajach europejskich. Samorząd poprosił również by kwestię negatywnego wpływu czynników środowiska na zdrowie ludzkie uwzględnić w planach reformy służby zdrowia - tak by pacjenci przebywający w rejonach kraju szczególnie zanieczyszczonych mieli zapewniony łatwy dostęp do potrzebnych w tej sytuacji ambulatoryjnych i szpitalnych świadczeń zdrowotnych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.