Złe warunki ekonomiczne wpływają na długość życia

Niska pozycja zawodowa może znacznie wpływać na długość życia – wynika z badania opublikowanego przez The Lancet. Udowodniono, że złe warunki ekonomiczne wpływają na zdrowie równie niekorzystnie, co palenie papierosów czy cukrzyca.

Tagi

opinie

Badania zleciła Komisja Europejska – uczestniczyło w nich ponad 1,7 mln ludzi w Europie i Stanach Zjednoczonych.  To pierwsze badanie, które ma zmierzyć długość życia wśród ludzi o różnym statusie ekonomicznym.

„Zaskoczyły nas wyniki pokazujące, że bieda, niski status społeczny, wydają się zabijać ludzi niemal w takim samym stopniu, co np. palenie papierosów, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Ponieważ jest to czynnik modyfikowalny, powinien zostać ujęty w globalnej strategii” – wyjaśnia autorka badań Silvia Stringhini. 

Niski status społeczno-ekonomiczny jest jednym z najsilniejszych czynników predykcyjnych przedwczesnej umieralności na świecie, ale decydenci często nie włączają go do czynników ryzyka. Warunki społeczno-ekonomiczne mogą być modyfikowane na szczeblu lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Wprowadzenie np. ulg podatkowych czy wczesne rozpoczęcie edukacji  przyniesie dużo większe korzyści długofalowe.

„Wykształcenie, zarobki i rodzaj wykonywanej pracy to znane dotychczas czynniki wpływające na stan zdrowia, jednak nie analizowano tego, jak bardzo są ważne. Dlatego zdecydowaliśmy się porównać znaczenie czynników społeczno-ekonomicznych i sześciu innych czynników ryzyka, na które ukierunkowana jest globalna strategia mająca obniżyć poziom przedwczesnej umieralności” – dodał Mika Kivimäki, profesor na University College w Londynie. 

Naukowcy twierdzą, że polepszenie warunków społeczno-ekonomicznych wpłynie korzystnie na zdrowie ludzi i może przedłużyć ich życie nawet o kilka lat. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.