Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko depresji poporodowej

Nowe badanie sugeruje, że cukrzyca ciążowa oraz epizod depresji przed ciążą mogą stanowić istotny czynnik ryzyka pojawienia się depresji poporodowej u pierworódek.

Wnioski wyciągnięto na podstawie analizy danych zebranych od ponad 700 tysięcy kobiet w Szwecji. Na tej podstawie stwierdzono, że samo wystąpienie cukrzycy ciążowej znacząco zwiększało ryzyko depresji poporodowej. Cukrzyca w połączeniu z epizodem depresji przed ciążą zwiększała to ryzyko aż do 70 proc.

Naukowcom udało się też zidentyfikować inne czynniki ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. 

Niebezpieczeństwo rozwinięcia takiego stanu miały ciężarne z wywiadem w kierunku depresji w przeszłości i cukrzycą rozpoznaną przed ciążą, u których doszło do przedwczesnego porodu pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży. Ryzyko takie pojawiło się także u kobiet bez obciążającego wywiadu psychiatrycznego, które urodziły w młodym wieku, przed 32. tygodniem ciąży lub u których do zakończenia ciąży doszło w wyniku porodu zabiegowego lub cięcia cesarskiego.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.