BCC: priorytety i rekomendacje w ochronie zdrowia

ANNA JANCZEWSKA-RADWAN/ minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC/oprac. kl

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC opublikował raport, zawierający m.in. rekomendacje i wyznaczający priorytety w rozwoju ochrony zdrowia. Ustosunkował się także do projektowanych zmian na rynku farmaceutycznym.

Tagi

opinie

Korzystne działania resortu

Zdaniem ekspertów z BCC, podpisanie umów na leczenie z lekarzami POZ i szpitalami to działanie, które zasługuje na aprobatę. „Świadczenia medyczne zaplanowano w 2017 roku wprawdzie o 4 mld zł więcej, niż w ubiegłym roku, nie wiadomo jednak ile pochłoną z tego dodatkowe wynagrodzenia związane z podwyżkami płac w ochronie zdrowia” – czytamy w raporcie. 

Dobrym posunięciem jest także rezygnacja z likwidacji składki na ZUS i NFZ w związku z rezygnacją z wprowadzenia jednolitego podatku. Korzystne było również otwarcie się na konsultacje społeczne w kwestii ustawy o POZ. To ważny projekt systemowy, który ma zintegrować opiekę i podwyższyć jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń. 

Specjaliści docenili także intensywność działań ministerstwa zdrowia i podejmowane inicjatywy, m.in. utworzenie Systemu Obsługi List Refundacyjnych, zmiany w pakiecie onkologicznym czy przegląd koszyka gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.

Brak spójnej wizji, zagrożenie dla przedsiębiorców 

BCC przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem. Zaznacza, że rząd nie przedstawił żadnej spójnej wizji ochrony zdrowia, a przedstawiona strategia „Narodowej Służby Zdrowia” jest zbyt ogólna. Podkreśla, że proponowane rozwiązania „na górze” wymagają szeregu zmian prawnych związanych z ochroną zdrowia. Eksperci twierdzą, że poszczególne rozwiązania przedstawione przez resort są niekorzystne, a w niektórych przypadkach sprzeczne ze sobą. 

Eksperci, opiniując ustawę o sieci szpitali i rozporządzenie dot. ratownictwa medycznego, ocenili, że w takiej formie stanowią one poważne zagrożenie  dla istnienia wielu podmiotów prywatnych  świadczących usługi medyczne, których inwestycje w naszym systemie ochrony zdrowia ocenia się na 7 mld zł.  

Jak  zaznacza BCC, finansowe ryczałtowanie nie będzie motywowało placówek do podnoszenia jakości świadczeń zdrowotnych i negatywnie odbije się na pacjentach. „Nie uwzględnienie w sieci istniejących ośrodków kardiologicznych spowoduje drastyczne obniżenie dostępności usług sercowo- naczyniowych, głównie w małych miastach i na wsi, a obniżki wycen procedur kardiologicznych spowodują dodatkowo spadek ich jakości” – głosi raport. 

Specjaliści wzięli też pod lupę rynek farmaceutyczny. Negatywnie ocenili Projekt wycofania ze sprzedaży aptecznej suplementów diety i kosmetyków. Ma to spowodować osłabienie branży aptecznej oraz brak dostępu pacjentów do fachowego poradnictwa farmaceuty.

Konieczne jest także opracowanie rządowego dokumentu Polityka Lekowa Państwa, który zawierałby plan rozwoju rynku, a także uporządkowanie nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym,. BCC proponuje też wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu systemu Narodowej Organizacji Weryfikacji Produktów Leczniczych. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.