MZ nie zmienia stanowiska ws. standardów okołoporodowych

Ministerstwo zdrowia po raz kolejny przypomina, że zmiany w opiece okołoporodowej, które planuje wprowadzić, nie spowodują pogorszenia jakości opieki nad ciężarnymi. Resort przypomina, że dotyczą one wszystkich standardów medycznych, nie tylko standardów opieki okołoporodowej.

Tagi

prawo, Kobieta

Jak podkreśla ministerstwo, nowe regulacje uporządkują kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej. 

Do końca 2018 r. ma powstać nowe rozporządzenie, określające standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. 4 stycznia minister Konstanty Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się prawami kobiet i opieką okołoporodową i zaprosił je do współpracy przy opracowaniu tych standardów.

Po raz kolejny padły zapewnienia, że standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały – zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone. Ich idea zostanie zachowana.

Zalecenia postępowania medycznego

Minister zdrowia ma także, zgodnie z nowym rozporządzeniem, ogłaszać w formie obwieszczenia zalecenia dotyczące postępowania medycznego w zakresie diagnostyki i leczenia w poszczególnych dziedzinach medycyny przygotowane przez towarzystwa naukowe.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który to umożliwi, został przekazany do Sejmu.

To, czy dana placówka stosuje się do  rekomendacji zawartych w obwieszczeniach będzie mogło stanowić jeden z warunków kontraktowania świadczeń zdrowotnych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.