MZ o dostępie do lekarzy pediatrów

Resort zdrowia ma przed sobą nie lada wyzwanie. Burzę wywołał bowiem projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, który w ocenie niektórych ekspertów może ograniczać dostęp dzieci do lekarzy pediatrów.

Ministerstwo zdrowia błyskawicznie zareagowało na publikacje, jakie zaczęły pojawiać się w prasie. Przypomniało, że przedstawione dokumenty są dopiero ...projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotne, który podlegać będzie procesowi uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Ostateczni termin zgłaszania uwag moja jednak 1 lutego 2017 roku.

"Projekt przekazany do konsultacji zakłada, że podstawowa opieka zdrowotna będzie oparta na medycynie rodzinnej. Proponujemy w nim, aby za lekarza POZ uznać również lekarza ze specjalizacją I stopnia albo specjalizacją inną niż medycyna rodzinna albo II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej – w tym lekarza pediatrę"- wskazuje resort zdrowia. Przyznaje jednak, że nie każdy pediatra będzie mógł wejść do systemu podstawowej opieki zdrowotnej. Warunkiem stawianym przez MZ jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w POZ przez co najmniej 3 lata, posiadanie umowy z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz aktywnej listy pacjentów.

"Proponujemy także, aby do 31 grudnia 2025 roku za lekarzy POZ uznawać również lekarzy, którzy – choć nie spełniają kryterium stażu – udzielają świadczeń w POZ i posiadają umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w POZ oraz aktywną listę pacjentów"- wyjaśnia resort zdrowia..

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.